جمعه ٠٣ خرداد ١٣٩٨ فارسي|bosanski
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
انتشار تمبر توسط اداره پست جمهوری اسلامی ایران با موضوع حمایت از مردم مسلمان بوسنی و هرزگوین - سال 1373
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

مرکز فرهنگی ج.ا.ایران در موستار با نمایشگاه قرآن کریم افتتاح گردید

مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر موستار، دومین شهر مهم فدراسیون بوسنی و هرزگوین با برپایی نمایشگاه هنری قرآن کریم افتتاح گردید.

در آیین افتتاح این مرکز که پنج شنبه سوم خرداد 1397 برگزار گردید، محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران، علی اصغر عامری رایزن فرهنگی، شریف شپاگو رئیس مجلس کانتون هرتسگو واچکو نرتوانسکی( ها. ان. کا)، راشد حاجویج وزیر آموزش و فرهنگ کانتون، سالم افندی ددویچ مفتی موستار، سانلا کامریچ معاون شهردار موستار، رامیز یلوواتس رئیس مجلس جمعیت اسلامی،  دینو افندی ماکسومیچ امام جمعه موستار و جمعی دیگر از مسئولان و علاقمندان حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم علی اصغر عامری رایزن فرهنگی کشورمان ضمن خوش آمد گویی به میهمانان اظهار داشت: امروز افتخار داریم که مرکز فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر موستار را با برپایی نمایشگاه

هنری قرآن کریم که با همکاری سازمان جمعیت اسلامی و مفتی گری موستار سامان یافته، افتتاح نماییم. وی گفت قرآن کریم به عنوان برترین معجزه پیامبر گرامی اسلام (ص)، هم سو با دیگر کتب ادیان آسمانی همچون تورات و انجیل تمامی انسان ها را به تفکر و وحدت حول محورعبادت پروردگار برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی فرا می خواند.

عامری افزود شهر موستار شهر پل هاست (واژه موستار به معنی نگهبان پل می باشد) و امیدوارم این مرکز فرهنگی مانند پلی بین ایران و بوسنی و هرزگوین اهالی فرهنگ و ادب و دیگر علاقمندان و فرهیختگان دو ملت را به یکدیگر مرتبط نماید و در خدمت تمامی ساکنان و نیز گردشگران این شهر باشد. وی در پایان سخنان خود از همکاری صمیمانه مسئولین شهر موستار به ویژه شهردار و مفتی در گشایش مرکز فرهنگی ایران تشکر و قدردانی نمود.

  سپس دکتر راشد حاجویج وزیر آموزش و فرهنگ کا نتون ها. ان. کا. ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی اظهار داشت: باعث افتخار است که سفارت ج ا ایران شهر موستار را برای برگزاری این نمایشگاه هنری انتخاب نموده و این فرصت گرانقدر را  برای دیدن آثار عرضه شده در این نمایشگاه فراهم آورده است. امیدوارم که در آینده نیز چنین نمایشگاه های ارزنده ای با  مدت زمان بیشتر در موستار برگزار شود.

وی افزود به یاد دارم که تقریبا دو سال قبل رایزن فرهنگی ایران در جلسه ای با من راجع به اختصاص این ساختمان به فعالیت های فرهنگی و برگزاری برنامه های فرهنگی در موستار مذاکره نمود و وقتی اطلاع دادند که این نمایشگاه امروز در ساختمان سفارت ایران در موستار برگزار می شود و به قول خود عمل کرده اند بسیار خوشحال شدم. امیدوارم همه شما از آثار هنری که در نمایشگاه عرضه شده لذت ببرید.

سپس سالم افندی ددویچ مفتی موستار در سخنانی اظهار داشت: باعث خرسندی است که حضور شما را در این جمع در ماهی که مردم به هم نزدیک تر می شوند خوشامد بگویم. توجه بیشتر به دین و معنویت در ماه رمضان،

باعث شکوفایی فرهنگ و پشتوانه ای برای فرهنگ و فعالیت های فرهنگی بوده و می باشد. عالی ترین نوع هنر در اسلام مربوط به هنری است که به کلام خداوند یعنی قرآن مربوط می شود.  ماه رمضان علاوه بر اینکه ماه روزه و صیام است ماه قرآن نیز می باشد چرا که نزول آن در این ماه صورت گرفته است. ماه مبارک رمضان، الهامات قرآنی را با خود به همراه دارد،  الهاماتی برای درک بهتر از این دریای بی کران که با پژوهش در آن، دستورات و راه های جدیدی نمایان می شوند که انسان را به ساحل حقیقت، راستی و زیبایی هدایت می کنند.

وی افزود نگارش و تزئین کلام خداوند توسط هنر خوشنویسی و قرائت قرآن با آوای خوش در راس هرم هنرهای اسلامی قرار دارند. هنر اسلامی در فرمهای مختلف خود که نمونه هایی از آنها را می توانیم امشب در این نمایشگاه مشاهده کنیم عامل بسیار مهمی برای نه تنها درک هر چه بهتر از اسلام  بلکه وسیله ای برای گسترش و اشاعه و تبلیغ اسلام در جهان معاصر می باشند. این حقیقت در سخنان پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) نیز به روشنی دیده می شود، او فرمود: خداوند خود زیبا است و زیبایی را دوست دارد و سید حسین نصر به نحو زیبایی در کتاب خود قلب اسلام به این موضوع اشاره کرده است. بنا بر حدیثی خداوند زیبایی را در بطن هر چیزی قرارداده و روح انسان از طریق عمل به احکام الهی و نیز از طریق خلق آثار هنری که موجب آشکار شدن زیبایی به ودیعه نهاده شده توسط خداوند در بطن تمامی مخلوقات می گردد، به پروردگار نزدیک می شود. در این زیبایی خلق شده ما شاهد آرامش و هماهنگی درونی تمامی مخلوقات جهان هستیم.

وی افزود باعث خوشحالی است که در راستای تبادلات فرهنگی بین دو کشور بوسنی و هرزگوین و ج ا ایران، نمایشگاه روزهای قرآن با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و مفتی گری موستار در ماه مبارک رمضان در این شهر برگزار می شود و باعث افتخار است که ما میزبان هنرمندان ایرانی و همچنین میراث هنر اسلامی ایران در موستار هستیم. می دانیم که همواره سنت خوشنویسی و هنر اسلامی در اینجا وجود داشته است و در دوره  معاصر نیز به دلیل حضور هنرمند خوشنویس موستاری آقای منیب ابرادویچ و کوشش و تلاش ایشان بویژه در سال گذشته که کلمه الله  بر فراز برج مکه به قلم این هنرمند خوشنویس می باشد موجب شد نام موستار بر سر زبان ها باشد. اطمینان دارم که این نمایشگاه موقعیت بسیار خوبی برای تبادل فرهنگ و شروعی مناسب برای همکاری های آینده می باشد.

در ادامه محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو نیز ضمن ابراز خرسندی از گشایش این مرکز فرهنگی و برگزاری نمایشگاه قرآنی و هنری، همزمانی آن با ماه رمضان را به فال نیک گرفت و تاکید نمود: هنر معطوف به ارزشهای مشترک الهی و انسانی می تواند در تحکیم دوستی میان ملتها نقش برجسته ای ایفا کند.
سفیر کشورمان با اشاره به سفر اخیر شهردار موستار به اصفهان و امضاء تفاهمنامه همکاری میان این دو شهر زیبا و تاریخی ابراز امیدواری نمود که اینگونه مناسبتها موجب ارتقاء همکاری بخشهای خصوصی و اقتصادی دو کشور شود.
حیدری از همکاری مشترک مفتی و ریاست مجلس جمعیت اسلامی  این کانتون و دیگر مسئولین این شهر با رایزنی فرهنگی سفارت در راستای برگزاری این رخداد ارزشمند هنری و قرآنی قدردانی نمود ‌و ابراز امیدواری کرد در برهه فرارو، مناسبات قوی تر فرهنگی با شهر پرجاذبه موستار را شاهد باشیم.

در خلال سخنرانی مسئولان، دو گروه تواشیح از سارایوو و موستار اشعار و سرودهایی را با مضامین دینی اجرا کردند که با استقبال و تشویق حاضران روبرو گردید.

لازم به ذکر است در این نمایشگاه علاوه بر آثار خوشنویسی استاد سید ابوالقاسم بهشتی و استاد سعیدرضا کامرانی ، چند اثر تذهیب استاد محسن آقا میری  به نمایش گذارده شده است. همچنین چند قطعه از آثار خاتم استاد غلامعلی اطمینانی قصرالدشتی نیز در معرض دید علاقمندان قرار دارد.


١٦:٤٢ - 1397/03/10    /    شماره : ٧٠٦٤٧٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم ج .ا.ایران

پرچم بوسنی

اوقات شرعی شهر سارایوو

صلوات

امام خمینی (ره)

دفتر مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

ایران بالکان

بنیاد سعدی

مرکز رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور

انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوین

نمایندگی رهبری در امور دانشجویان اروپا

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

شبکه سحر بوسنیایی

کالج فارسی بوسنیایی

موسسه ابن سینا

بنیاد ملاصدرا

کتابخانه ملی بوسنی

موزه ملی بوسنی

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - سارایوو
vote
سایت رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در بوسنی را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی (21%)

65

خوب (31%)

96

متوسط (20%)

62

ضعیف (28%)

89


تعداد کل اراء :(312)
UsersStats
Visitorsofpage: 437716
Visitorsofday : 68
Visitorsofpage : 717134
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.9375

گزارش تصویری فعالیتها در سال ١٣٨٩|گزارش تصویری فعالیتها|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت