دوشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٧ فارسي|bosanski
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
آرامگاه شمس الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب که از نامدارترین شعرای تاریخ ایران زمین است.(سال و محل تولد: 726 هـ.ق- شیراز ، سال و محل وفات: 791 هـ.ق- شیراز)
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمینار نقش رهبران دینی و اجتماعی در هدایت جامعه در سارایوو

در بزرگداشت بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران سمینار " نقش و مسئولیت رهبران دینی و اجتماعی در هدایت جامعه " شب گذشته در محل تالار یونیتیک شهر سارایوو برگزار شد.

در این سمینار که به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین برگزار گردید جمعی از شخصیت های علمی و فرهنگی این کشور حضور داشتند .

پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید، محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو طی سخنانی اظهار داشت:

امام خمینی شخصیتی بود که اجتهاد و سیاست را بهم آمیخت ، فلسفه و عرفان را ترکیب کرد و بر حکمرانی و زمامداری، جامه زهد و پارسایی پوشاند او در دنیایی که مظاهر مادیگرایی و دین ستیزی غوغا می کرد اذان بازگشت به ارزشهای الهی سرداد، استقلال طلبی و اعتماد به ملت خویش را جایگزین وابستگی به ابر قدرتها نمود، پرچم حمایت از مظلومین و مستضعفین را بر افراشت و به همه قدرت های سلطه گر اعلام نمود که اگر بخواهند در مقابل دین و هویت ما بایستند در برابر دنیای آنها خواهد ایستاد.

وی افزود مهمترین آموزه مشرب فکری و عملی امام که امروز بیش از هر زمانی بدان نیازمندیم التزام به وحدت همه مسلمین جهان و پرهیز از تفرقه و تشتت است. حوادث تلخ و تاسف باری که اکنون در مناطقی از جهان اسلام در حال وقوع است نشان می دهد که تا چه میزان نیازمند الهام گیری از آموزه های وحدت بخش آن پیشوای کم نظیر هستیم

سپس علی اصغر عامری رایزن فرهنگی کشورمان در بوسنی و هرزگوین ضمن خوش آمد گویی به حضار و همچنین سخنرانان سمینار اظهار داشت:

این سمینار در یادبود بزرگمردی برگزار می شود که با برخورداری از فضیلت های اکتسابی از تهذیب نفس و سجایای اخلاقی تا کسب رتبه اجتهاد و اعلمیت در حوزه های علمیه و همچنین خیرخواهی برای نه تنها هم کیشان و ملت خود بلکه تمامی ابنا بشر موفق می گردد در سال 1979 میلادی، با تکیه و تاکید بر اصل وحدت و پرهیز  از تفرقه در کشوری با تنوع قومی و زبانی، دینی و فرهنگی حکومتی مبتنی بر ارزش های الهی و

انسانی ایجاد نماید که اکنون با گذشت قریب به 40 سال علیرغم تمامی مشکل زایی ها و توطئه ها و دشمنی های مستکبران عالم راه ترقی و پیشرفت را می پیماید.

وی افزود دو هفته قبل ما شاهد برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیش از 42 میلیون نفر شرکت کننده و نرخ مشارکت 70 درصد که در برخی شهرهای ایران ، مشارکت به بیش از 90 درصد رسید بودیم.

 در ادامه سمینار فیلم کوتاهی در خصوص ویژگی های شخصیتی امام خمینی (ره) پخش شد و سپس دکتر ادین کوکاویتسا نویسنده و رئیس بنیاد کتاب وزارت فرهنگ فدراسیون بسنی و هرزگوین مقاله خود را ارائه نمود. وی اظهار داشت :

 

مساله رهبری و اینکه یک رهبر شایسته باید چه ویژگی هایی داشته باشد موضوعی است که از گذشته های دور تا کنون مورد سوال بشر است و نظریه های متعددی در این مورد داده شده و هنوز هم در حال تکمیل است. فراتر از آن موضوع وظایف و مسئولیتهای یک رهبر از سطح خرد خانواده تا سطح کلان جامعه و دولت   همچنان در حال بررسی و مورد مناقشه نظریه پردازان است.

چرا که موضوع رهبری مربوط به تمام ابعاد زندگی انسان می شود و در هر دوره ای از جمله دوره معاصر  مسئله مشترک اتحاد عقل و روح است و لذا متخصصین رشته های مختلف علوم انسانی در این زمینه ورود می نمایند.

وی افزود در آیه شریفه قرآن کریم : " خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند! (رعد، 11)،مسئولیت بر عهده مردم گذاشته شده است.

آنچه برای دنیای مدرن بیگانه و غیر ضروری است بعد معنوی در وطایف رهبری است . یعنی چه کسی توانایی تجمیع، متحد سازی و اظهار و بیان صفات مثبت انسانی را دارد: چیزی که در دیدگاه فلاسفه اسلامی کثرت در عین وحدت گفته می شود و به عنوان وحدت در کثرت ظاهر می گردد. در این دیدگاه  انسان کامل کسی است که هواهای خود را تحت امر الهی قرار داده و قدرت خود را برای رضایت خدا به کار می برد.

وی ادامه داد: مطالعات معاصر در زمینه روابط بین رهبر و پیروانش بر دو نکته اقتدار معنوی و هوش عاطفی تاکید دارد. همه نظریه پردازان بر اینکه این دو صفت نقش مهمی در رهبری موفق دارند اتفاق نظر دارند. توجه رهبر به ایده ها و نظرات پیروانش نیز یکی از ابعاد مهم رهبری در نگاه معاصر است. این اشاره به بعد اخلاقی رهبری دارد و معهقد است رهبری اخلاق مدار ریشه در احترام، خدمت، انصاف، صمیمیت و همدلی دارد.

وی در پایان سخنان خود امام خمینی (ره) را از جمله رهبرانی دانست که بین عقل گرایی و عاطفه تعادل ایجاد نمود و با اعتقاد و اتکال کامل به خداوند، پیروان خود را اعم از ایرانی و غیر ایرانی به سوی عمل به آنچه خداوند ایشان را در مقام انسان به آن تکلیف کرده بود فراخواند و هدایت کرد.

حجه الاسلام و المسلمین محمود رضا جمشیدی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیگر سخنران این سمینار بود .وی با اشاره به دو حجت عقل و پیامبران که خداوند بزرگ برای هدایت انسان‌ها مقرر فرموده اظهار داشت خداوند پیامبران را از جنس مردم به کمک حجّت باطنی می‌فرستد تا مردم ببینند انسان‌هایی چونان خودشان با آن‌ها در درد و رنج، خوشی و ناخوشی، فقر و غنا، ترس و ناامنی، گرسنگی و سیری همراه هستند ولی نه تنها از مسیر حجت باطنی و الهی یعنی بندگی خداوند خارج نمی‌شوند، که دیگران را نیز در عمل تشویق به پیمودن مسیر هدایت و سعادت می‌نمایند.

این پرچمداران توحید با ظلم و ستم بیدادگران به مردم، مقابله می‌کردند و در این مسیر اولین رسالت خود را مبارزه با جهل تحمیلی می‌دانستند که اربابان نظام سلطه بر مردم بی‌پناه روا می‌داشتند و برای احقاق حق آن‌ها از هیچ تلاشی و مشقتی فروگذار نبوده و هر رنج و زحمت و سختی را به جان می‌خریدند.

عالمان دین‌باور نیز، خود را تهذیب نموده با ایمانی راسخ به هدایت مردم به سمت تعالیم دینی و الهی و صلاح و سداد، امر به معروف و نهی از منکر عمل می‌نمودند.

وی گفت: امام خمینی به‌حق یکی از این وارثان انبیاء بود و با درک مسئولیت خویش در قبال مردم با همان منش و روش پیامبران، رسالت خویش را به انجام رسانید.

امام خمینی قدس سره ظلم و ستم بی‌حد و حصری که به مردم وارد می‌شد را می‌دید و البته از کنار آن بی‌تفاوت عبور نکرد، مردم با دیدن امام و مقتدای خود در حبس و تبعید، عملاً دعوت به قیام علیه ظلم و ستم را پذیرفتند و انقلاب و نهضت آنان به رهبری امام خمینی فصل جدیدی را در تاریخ بشریت رقم زد.

 شعارهای نهضت او همان شعارهای پیامبران در طول تاریخ بود. دعوت به حق، مبارزه با ظلم و ستم، توجه ویژه به محرومین و مستضعفین. به قشر جوان و نوجوان توجه ویژه داشت و آنها را آینده سازان انقلاب و کشور می‌دانست.

نسبت به زنان و حضور آن ها در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی با حفظ کرامت آن ها و تعالیم شخصیت زن، اهتمام ویژه‌ای داشتند می‌فرمودند از دامن زن، مرد به معراج می‌رود و زنان نیمی از جامعه هستند که در سرنوشت نیم دیگر مؤثرند.

نسبت به همه مردم و همه مذاهب، همه ادیان توحیدی نگاهی تقریبی داشت. آنقدر ساده زندگی می‌کرد که فرستادگان و رهبران جهان و سردمداران عالم مبهوت و خجالت‌زده زندگی فقیرانه و بی‌آلایش او می‌شدند.

در مقابل ظلم در هیچ جای عالم ساکت نمی‌شد همواره وظیفه دفاع از مستضعفین و محرومین را در سراسر عالم ولو در قالب حمایت، ابلاغ پیام و بیان مخالفت با ظلم باشد، انجام می‌داد.

وی در الگوی اداره حکومت نظامی نوین مبتنی بر مردم‌سالاری دینی را استوار نمود یعنی مردم در تمامی مقدّرات خویش مشارکت جدّی داشته باشند و اداره نظام بر مبنا و مدار قوانین اسلام و مدیریت فقیهی جامع الشرائط و عادل صورت گیرد.

مجری سمینار آقای حارس دوچیچ  مجری مشهور شبکه تلویزیونی کانتون سارایوو بود که در فاصله سخنرانی ها به قرائت اشعاری از امام خمینی و همچنین فرازهایی از کلام ایشان می پرداخت.

لازم به ذکر است اعضای گروه تواشیح نور تهران و نیز حافظ خردسال کشورمان حنانه خلفی  با حضور و تلاوت خود به معنویت فضای این سمینار که در ماه مبارک رمضان برگزار می شد افزودند.

 

در حاشیه این سمینار نیز نمایشگاهی از آثار ترجمه شده از امام خمینی (ره) به زبان بوسنیایی و یا کتابهای نگاشته شده در خصوص ایشان برپا گردید.

سمینار مذکور که از ساعت 6:30 بعد از ظهر در محل تالار یونیتک سارایوو آغاز گردید با اقامه نماز جماعت و  ضیافت افطار به پایان رسید.


١٦:١٦ - 1396/04/07    /    شماره : ٦٨١٢١٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم ج .ا.ایران

پرچم بوسنی

اوقات شرعی شهر سارایوو

صلوات

امام خمینی (ره)

دفتر مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

ایران بالکان

بنیاد سعدی

مرکز رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور

انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوین

نمایندگی رهبری در امور دانشجویان اروپا

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

شبکه سحر بوسنیایی

کالج فارسی بوسنیایی

موسسه ابن سینا

بنیاد ملاصدرا

کتابخانه ملی بوسنی

موزه ملی بوسنی

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - سارایوو
vote
سایت رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در بوسنی را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 424326
Visitorsofday : 58
Visitorsofpage : 692725
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.8594

گزارش تصویری فعالیتها در سال ١٣٨٩|گزارش تصویری فعالیتها|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت